Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie powstała w roku 1952. Pierwszym jej lokum był Wydział Oświaty i Wychowania. Pierwsze dane statystyczne pochodzą z roku 1953. Wynika z nich, że biblioteka posiadała 1548 nowo zakupionych książek oraz 60 czytelników nauczycieli ponieważ początkowo była dostępna tylko dla nich. Wypożyczyli oni 248 książek. Pierwszymi pracownikami w bibliotece byli Pani Jadwiga Mazepanka oraz Pan Franciszek Krassowski.
Bardziej ożywioną działalność placówka rozpoczęła dopiero od roku 1958 kiedy to jej kierownikiem został Pan Jan Mielcarek. Bardzo szybko pod jego kierownictwem biblioteka rozpoczęła dynamicznie upowszechniać czytelnictwo wśród nauczycieli. Pan Kierownik wyjeżdżał na konferencje ZNP na głęboką prowincje i tam zawsze urządzał wystawę książek, a potem na miejscu wypożyczał je nauczycielom. W sprawozdaniach opisowych i statystycznych pochodzących z tego okresu rysuje się sylwetka oddanego czytelnikom nauczycielom przewodnika po literaturze dydaktycznej ale także wielkiego kolekcjonera. Jemu to placówka zawdzięcza cieszące się niesłabnącą popularnością do dnia dzisiejszego sprowadzone z antykwariatów bardzo cenne pozycje z zakresu historii literatury, historii, oraz szeroko pojętej kultury. Oczywiście zarówno księgozbiór jak i liczba odwiedzających bibliotekę czytelników nie rosły tak szybko jak dzisiaj. Dziesięć lat później ( w roku 1964) zanotowano 5626 woluminów i 262 czytelników, którym wypożyczono 2761 książek.
W roku 1965 zmienia się lokum biblioteki. W nowo wybudowanym budynku dla Miejskiej Biblioteki Publicznej wydzielono (niestety tylko jeden) pokój, który na długie lata bo aż do roku 1977 stał się placówką zaspakajającą potrzeby coraz większej liczby nauczycieli zarówno miejskich jak i wiejskich. Od samego początku to jedno pomieszczenie przeznaczone zarówno na zbiory jak i wypożyczalnię i czytelnię było oczywiście niewystarczające. Pan Jan Mielcarek w sprawozdaniach opisowych bardzo często wspomina o wielkiej ciasnocie i niewygodach. Szczególnie utrudniał pracę zły dostęp do półek (odległość między regałami wynosiła 60 cm). Powietrze w bibliotece było bardzo zanieczyszczone szczególnie specyficzną wonią farby drukarskiej, papieru i kleju introligatorskiego. Bardzo ciężko pracowało się latem, kiedy dosłownie nie było czym oddychać. Nic dziwnego, że opisane warunki pracy powodują chorobę Pana Mielcarka (pylica) i z tego powodu w roku 1971 musiał on zrezygnować z pracy w bibliotece. W międzyczasie do pracy przyjęto Panią Zofię Górską, która okazała się doskonałym czułym i oddanym czytelnikom bibliotekarzem. Swoją pracę wykonywała bardzo sumiennie i z całą pewnością nauczyciele bardzo wiele jej zawdzięczają. W roku 1971 musiał odejść z pracy Pan Mielcarek i wtedy nastąpiły kolejne zmiany kadrowe.
W roku 1971 dyrektorem biblioteki została Pani Halina Czopik a w roku 1972 rozpoczęła pracę Pani Irena Kubiak. Ta dwuosobowa obsada utrzymywała się w bibliotece dość długo bo aż do roku 1977. W międzyczasie Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie udostępniła naszej placówce dwa pomieszczenia (ok.100m2), które pozwoliły jedynie na swobodniejsze rozmieszczenie księgozbioru natomiast nie było w dalszym ciągu miejsca na zorganizowanie czytelni a jedynie na wydzielenie małego kącika czytelnianego. Tak więc bibliotekarze pracowali w dalszym ciągu w bardzo trudnych warunkach.
Tymczasem Głogów w bardzo dynamiczny sposób zaczął się rozwijać. W związku z eksploatacją miedzi której olbrzymie złoża znajdują się na Dolnym Śląsku powstają w Głogowie huty miedzi. Bardzo szybko rośnie zarówno liczba mieszkańców miasta jak i nauczycieli. Do biblioteki zgłasza się coraz więcej nowych czytelników nauczycieli. Przyjęta zostaje do pracy Pani Zofia Sagan. Pomimo trudnych nadal warunków lokalowych i kadrowych od roku 1978 kiedy dyrektorem zostaje Pani Irena Kubiak (Pani Halina Czopik przechodzi na rentę inwalidzką) rozpoczyna się bardzo szybki i dynamiczny rozwój naszej placówki. Rocznie biblioteka kupuje około 3000 nowych książek. Dyrektor stara się o nowy sprzęt biblioteczny (regały, skrzynki katalogowe, biurka, maszyny do pisania). Zostają nadrobione wszelkie zaległości w zakresie gromadzenia i opracowania zbiorów, powstaje kartoteka zagadnieniowa. W zauważalny sposób poszerza się warsztat służby informacyjno-bibliograficznej. W roku 1978 do biblioteki wpłynęło 2964 woluminy (w roku 1997 -1757 woluminów). Przeprowadzono 84 operacje zakupów (w roku 1997 – 12 ). W tymże roku zarejestrowano 1036 czytelników ( w roku 1997 – 705).
Kierownictwo czyni liczne starania aby biblioteka otrzymała wreszcie swój nowy lokal. Władze miejskie są bardzo przychylne placówce i rozumieją jej potrzeby. Szczególnie ówczesny Prezydent Miasta Pan Stanisław Majcher oraz Inspektor Wydziału Oświaty Pan Stanisław Knurowski próbują nam pomóc. W wyniku starań władz oświatowych w roku 1982 otrzymujemy nowy lokal. Jest to przełomowe wydarzenie w działalności placówki. Na powierzchni 270 m2 znalazły swoje miejsce: wypożyczalnia, czytelnia, magazyny książkowe, magazyn czasopism, dział opracowania zbiorów.Nastąpił dynamiczny rozwój placówki. Dokonano poważnych zmian w istniejących katalogach, poszerzono wydatnie warsztat informacyjno-bibliograficzny. Powstały nowe rodzaje kartotek.
W roku 1975 po reformie administracyjnej kraju zlikwidowano powiaty i utworzono 49 województw. Wraz z ich likwidacją przestały istnieć lub zmieniły swoją nazwę i zakres kompetencji powiatowe biblioteki pedagogiczne. W województwach zaczęły działać pedagogiczne biblioteki wojewódzkie. Każda z nich prowadziła filie. Nadzór nad bibliotekami pedagogicznymi sprawowało Ministerstwo Oświaty i Wychowania poprzez kuratoria. Od stycznia 1999 roku została wprowadzona nowa reforma administracyjna. Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 roku organem prowadzącym dla bibliotek pedagogicznych stał się samorząd województwa. Biblioteka w Głogowie stała się filią Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej Oddział w Legnicy, która na okres przejściowy stała się ogniwem pośrednim w zarządzaniu biblioteką. Od dnia pierwszego stycznia 2001 roku organem prowadzącym dla głogowskiej biblioteki pedagogicznej stał się powiat głogowski. W marcu bieżącego roku powołano do życia Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i biblioteka stała się integralną jego częścią. Podstawą prawną do działalności bibliotek tego typu są: Ustawa o bibliotekach z 27.VI.1997 roku Ustawa o systemie oświaty z 7.IX.1991 roku oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15.VII 1999 roku.
Od września 2004 roku nastąpiły dalsze zmiany w działalności placówki. Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie rozpoczęła swoją działalność w nowych strukturach. Istniejący do tej pory Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego przestał istnieć a na jego miejsce powołano do życia Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie. W skład nowego Centrum weszły trzy instytucje a mianowicie: Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego, Biblioteka Pedagogiczna i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Głogowie. PCPPPiDN otrzymało nową siedzibę przy ul. Norwida 3, do której przeniósł się ośrodek doradztwa i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Biblioteka pedagogiczna natomiast na skutek braku miejsca została w swojej starej siedzibie przy ul. Sikorskiego 1.
Jest ona w dalszym ciągu nierozerwalnie związana z procesem kształcenia, dokształcania i doskonalenia nauczycieli, a także studentów i uczniów. Jej podstawową funkcją jest funkcja edukacyjna. Podstawowym zadaniem każdej biblioteki było zawsze, najogólniej mówiąc, dostarczanie czytelnikowi źródła informacji – do niedawna głównie książki lub czasopisma. Funkcjonalnie sprowadza się to do gromadzenia, opracowania i udostępniania danych. Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 15 lipca 1999 roku: „Publiczna biblioteka pedagogiczna (...) służy w szczególności potrzebom kształcących się i doskonalących nauczycieli , studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela oraz zakładom kształcenia nauczycieli”. Potrzeby środowiska wymusiły poszerzenie grona osób, które korzystają z usług biblioteki pedagogicznej. Są to przede wszystkim studenci kształcący się w uczelniach innych niż pedagogiczne. W Głogowie powstało bowiem szereg filii wyższych uczelni proponujących nowe kierunki studiów takie jak: marketing, zarządzanie, bankowość, sztuka, informatyka. Pojawił się zatem nowy rodzaj użytkownika, którego potrzebom musi sprostać lokalna biblioteka pedagogiczna, bowiem w mieście jest to jedyna placówka o charakterze naukowym. Dla tej właśnie grupy coraz częściej odwiedzających nas studentów biblioteka przygotowuje ciągle nowe propozycje i stara się zaspokoić ich potrzeby.
Ambicją bibliotekarzy jest stworzenie placówki nowoczesnej, multimedialnej, odpowiadającej wymogom współczesnego bibliotekarstwa, oraz potrzebom jej użytkowników. Biblioteka pedagogiczna pozostaje także wierna swojemu podstawowemu posłannictwu czyli gromadzeniu oraz powszechnemu udostępnianiu materiałów i źródeł edukacyjnych (dokumentów piśmienniczych, zapisów obrazu i dźwięku oraz zbiorów multimedialnych ). W swoich zbiorach oprócz literatury z zakresu szeroko pojętej edukacji gromadzi nowości wydawnicze z zakresu psychologii, socjologii, prawa, językoznawstwa, historii literatury, polityki, organizacji i zarządzania, ekonomii i innych dziedzin wiedzy. Korzystamy w swojej pracy bibliotecznej z przekazanych nam trzech zestawów komputerowych.
W ramach wprowadzanej w naszym kraju reformy edukacji biblioteka pedagogiczna staje się ważnym ośrodkiem wspierającym doskonalenie, dokształcanie i awans zawodowy nauczyciela. Staje się także centrum informacyjnym dla prowadzonego doradztwa metodycznego.
mgr Irena Kubiak
ul. Jedności Robotniczej 38
67-200 Głogów
tel. 76 833 32 11
sekretariat@pcpppidn.eu
ul. Folwarczna 52
67-200 Głogów
tel. 76 833 32 93
centrum@pcpppidn.eu
ul. Jedności Robotniczej 10
67-200 Głogów
tel. 76 727 25 98
glogow@dbp.wroc.pl
stara wersja strony www